Beszámoló 2021.
Kedves Vendégeink! Polgárőr Társaim!
Rend, fegyelem és tisztesség van az OPSZ-ben (+ fotók)
E szavakkal jellemezte dr. Túrós András az Országos Polgárőr Szövetség elnöke a testület április 12-én megtartott küldöttértekezletén a szervezet 2018. évi működését.
Jeles személyek tisztelték meg az Országos Polgárőr Szövetség ez évi küldöttértekezletét, melyet április 12-én, az Országos Rendőr-főkapitányság épületében tartottak. Köztük volt dr. Pintér Sándor miniszterelnök-helyettes, Magyarország belügyminisztere, dr. Kuczik János rendőr dandártábornok, országos rendőrfőkapitány-helyettes, a Készenléti Rendőrség parancsnoka, dr. Schmell János büntetés-végrehajtás vezérőrnagy, a Büntetés-végrehajtás országos parancsnokhelyettese, dr. Erdélyi Krisztián tűzoltó dandártábornok, az Országos Katasztrófavédelem főigazgató-helyettese, dr. Terdik Tamás rendőr ezredes, Budapest rendőrfőkapitánya, dr. Mihály István rendőr dandártábornok, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője, Dr. Károlyi László PhD., a Magyar Posta Zrt. biztonsági főigazgatója, dr. Samu István, az MLSZ biztonsági igazgatója, Orosz János, a Kárpátaljai Magyar Polgárőrökért társadalmi szervezet elnöke, Szimcsera János, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség képviselője valamint Balint Ištvan, Holo Ištvan és Pastor Ištvan, a vajdasági magyarok képviseletében.
Dr. Túrós András 2018. évi tevékenységet értékelve elmondta, hogy a Polgárőrség az elmúlt évben a civil bűnmegelőzés legjelentősebb, legnagyobb létszámú, legegységesebb, leghatékonyabb, sőt nélkülözhetetlen szereplője és zászlóvivője volt. A Polgárőrség szakmai tevékenységét példaértékűnek minősítette, amiben a szövetségek, a polgárőrök lelkesen, szakszerűen végezték áldozatos munkájukat. Beszélt arról is, hogy 2018-ban a szervezetet több nemtelen támadás érte, melyet sikerült kivédeni azzal, hogy megkövetelték a rendet, a fegyelmet, a tisztességes magatartást és felléptek a jogsértőkkel szemben. Emellett beszélt arról, hogy 1800 településen 2008 polgárőr egyesület működik, benne 63 ezer polgárőrrel, akik több mint 9 millió szolgálati órát teljesítettek közterületen, ezzel is hozzájárulva a lakosság szubjektív biztonságérzetének növeléséhez.
– Ma már a helyi embereknek elvárásaik vannak a Polgárőrséggel szemben – emelte ki az OPSZ elnöke, majd folytatta – Például Szabolcs-Szatmár-Bereg megye az 1,1 millió órával kiemelkedik a mezőnyből, de jelentős Hajdú-Bihar illetve Borsod-Abaúj-Zemplén megye 900 ezres óraszáma is. Ha egy főre vetítem az óraszámokat, akkor megállapítható, hogy 140-150 óra jut, tehát egy polgárőr ennyi szolgálatot teljesít közterületen.
Elmondta azt is, hogy tavaly a polgárőrök több mint 100 ezer jelzést adtak a rendőri szerveknek, több mint 3 ezer jogsértőt értek tetten, több mint 10 ezer rendezvénybiztosítást segítettek, 50 ezer alkalommal nyújtottak segítséget rászorulóknak és 1500 eltűnt személy felkutatásában vettek részt. Sőt, hat esetben életmentésben is közreműködtek! – Ezekből a számadatokból is látszik, hogy a polgárőrség 2018-ban igen pezsgő szakmai munkát végzett – hangsúlyozza az elnök, majd kitért a határvédelmi és a lovas tagozatok kimagasló teljesítményére. – Több ezer polgárőr van, aki hihetetlen lelkesedéssel végzik a határvédelmi munkát. Nagyra értékelem, hogy a tagozat országos szinten is zászlóshajója lett az illegális migráció elleni fellépésnek.
Az OPSZ elnöke a Határvédő Tagozat mellett a Lovas Tagozat munkáját is kimagaslónak minősítette, ahol a lovas polgárőr tagok mellett a tagozat a vezetésben is magasan kvalifikált személyekkel erősödött. Név szerint is megnevezte Dallos Gyula örökös bajnokot illetve Sallai Sándort, aki nemzetközi hírű lovaglótanár.
Dr. Túrós András beszélt az ifjú polgárőrökről is. Mint mondta, itt nincsen átütő siker, de mégis büszke arra, hogy már van kétezer ifjú polgárőr, ami azt jelenti, hogy 500 fővel nőtt a létszám egy év alatt.
Szó volt az elnöki fórumokon elhangzott kritikákról is. – A polgárőr vezetők ezeken a fórumokon megfogalmazták, hogy az OPSZ kezd túlzottan bürokratikussá válni – ismerteti az elnök. – Túl sok az adminisztrációs teher, a könyvelés, az elszámolások, a szolgálatvezénylés, a statisztikai adatgyűjtés, a személyes adatok nyilvántartása, tagnyilvántartás, stb., és kérték az OPSZ elnökét ezek felülvizsgálatára. Második helyre került a polgárőr autók után fizetendő cégautó-adó kérdése. Úgy fogalmaznék, hogy ebben teljes a felháborodás. Senki nem érti miért kell fizetni a polgárőr autók után cégautó-adót egy önkéntes, ingyenes, állami pénzből működő profit- és bevétel nélküli szervezetnek. Harmadik helyen pedig a polgárőrök számon kérték, hogy nem történt meg a formaruhával történő ellátásuk, hogy túlzottak és koordinálatlanok voltak a pénzügyi ellenőrzések, valamint megfogalmazták, hogy a túlzott és nemtelen támadások kivédésére alakítsuk ki az OPSZ önvédelmi rendszerét.
Az OPSZ elnöke beszélt még az együttműködő partnerekről, a határon túli magyarokról, a Polgárőr Akadémiáról, a Tudományos Tanács munkájáról. Végezetül megerősítette: Jelszavaink továbbra is a Rend, a Fegyelem, a Tisztesség, az Egység, mert a szervezetben egész évben polgárőrhöz méltó rendnek kell lenni. Rend nélkül nem lehet sikeres a Polgárőrség, és nélküle elveszíthetjük a lakosság bizalmát.
- Gratulálok, Önök ismét sikeres évet zártak – kezdte beszédét dr. Pintér Sándor, majd egy rövid történelmi áttekintést tett, hogy rávilágítson, 2010 óta mekkorát fejlődött Magyarországon a közbiztonság. Kiemelte: Nagyobb lett a közbiztonság az országban és ez az Önök munkája nélkül, a Rendőrséggel való együttműködés nélkül és a társadalmi elfogadottság nélkül nem jött volna létre. Majd nyomatékosította: Nem volt hiábavaló a sok szolgálat, az éjszakai portyázás, Önök biztonságot nyújtanak szűk környezetüknek, az országnak.
A belügyminiszter értékelte a nagyobb projekteket, mint a 300x100, a gyermekvédelmi program, és külön kitért a határvédelemnél fojtatott polgárőr munkára is.
A belügyminiszter megfogalmazta: Tovább kell erősíteni a Polgárőrség belső rendjét, hogy a polgárőrök továbbra is vegyenek rész gyermek- és ifjúságvédelemben, majd kérte, hogy segítsék a Belügyminisztérium munkáját a leszakadt területek felemelésében, ezeken a területeken a közbiztonság megerősítésében, valamint szervezzenek roma polgárőr egyesületeket. Ezután Pintér Sándor bejelentette, hogy idén jelentős mértékben szeretnék támogatni a Polgárőrség informatikai rendszerét.
- Hát immár öt éve foglalkozom vele – kezdte Pintér Sándor a cégautó-adóra vonatkozó kérdés megválaszolásaként. – Amikor a pénzügyminiszter úr meglát, már tudja, cégautó-adó, Polgárőrség. Mivel én is polgárőr vagyok, így ezt nem csak kérdésként, hanem feladatként is tekintem. Tovább küzdök ezért, de szeretném elmondani, hogy lehet, hamarabb érem el azt, hogy emeljük meg ezzel az összeggel a Polgárőrség támogatását, mint azt, hogy ezt az adórendszert megbolygassuk.
– Elfogadjuk! – szólt közbe mosolyogva dr. Túrós András, amit a teremben ülők nagy tapssal erősítettek meg.
– Ígérem, igyekezni fogok – válaszolt vissza nevetve a belügyminiszter érzékeltetve, megértette a humoros jelzést. Majd a formaruha kérdésére tért át és bejelentette, hogy 2020-tól elkezdik majd fokozatosan bevezetik a polgárőrök formaruhával történő ellátását. Beszédét azzal zárta: Köszönöm a családoknak, hogy elengedték Önöket szolgálatba, köszönöm Önöknek, hogy ezzel éltek, további sikereket kívánok, és ne feledjék, az Önök sikere az ország sikere!
Ezután jutalmak elismerések átadására került sor. Belügyminiszteri elismerést és tárgyjutalmat kapott:
- Szűcs János, a Budapest III. Kerületi Polgárőr Egyesület elnöke
- Apáti Kinga Csilla, a Balatonszárszói Polgárőr Szervezet elnöke
- Klima János, a Sárospataki Polgárőr Egyesület elnöke
- Török Barnabás, az OPSZ Felügyelő Bizottságának elnöke.
Életmentő Érdemérem kitüntetést kapott:
- Szabadi Diána, az Alsóvárosi Polgárőr Közhasznú Egyesület tagja
- Kirner Balázs, a Tárnoki Speciális Mentő, Polgárőr és Önkéntes Tűzoltó Egyesület tagja.
Polgárőr Érdemkereszt Arany fokozata kitüntetést érdemelt ki Ikladi Endre (Budapest), Eichert Károly (Magyarhertelend), Kis Csaba (Soltszentimre), Kovács Péter (Mezőkovácsháza), Újlaki István (Bőcs), Varga Mihály (Apátfalva), Tóth János (Szár), Kenesei Ferenc (Bodonhely), Kovács József Jenő (Nagyrábé), Miklósné Kovács Szilvia (Egercsehi), Molnár Sándor (Mezőtúr), Horváth László (Bajna) Tóth László (Héhalom), Kovács Gábor (Halásztelek), Kokas István (Zamárdi), Rozinka Károly (Ajak), Szabó István (Zomba), Vörös Kálmán (Magyarszombatfa), Szűcs Tamás (Nagyalásony), Rózsa Sándorné (Lenti), dr. Tóth Ferenc tűzoltó dandártábornok.
OPSZ elnöki dicséretben és tárgyjutalomban részesült Tusjak Tamás (Szarvas).
Az országos rendőrfőkapitány tárgyjutalomban részesítette Markos Györgyöt, Kun Csabát, Balogh Csabát, Kocsis János Andrást valamint Tomán Zoltánt.
A jutalmak átadása után dr. Kuczik János lépett a mikrofon elé, hogy megköszönje a polgárőrök eddig végzett munkáját, a Rendőrséggel való együttműködést. Felidézte, hogy már ifjú tisztként is számíthatott a polgárőrök segítségére, majd összefoglalta, hogy tavaly milyen feladatok megoldásánál támogatták a polgárőrök a rendőröket. Külön kiemelte, hogy Budapest mellett Somogy, Bács-Kiskun és Borsod-Abaúj-Zemplén megyékben volt kiemelkedően sok a közösen megtett szolgálati órák száma.
- Meggyőződésem, hogy a Rendőrség a feladatainak ellátása során csak úgy tud sikeres lenni, ha folyamatosan együttműködik a társszerveivel és a Polgárőrséggel. A kölcsönös együttműködés javítása érdekében az országos rendőrfőkapitány úr 2019-re több feladatot is meghatározott a Rendőrség személyi állományának. Ezek között szerepel a közös szolgálatok számának növelése, a polgárőrök szakmai továbbképzésének folytatása, az ifjú polgárőr egyesületek megalakulásának támogatása, illetve a most alakuló egyesületeknél a megállapodások mihamarabbi megkötése.
Dr. Kuczik János végül kijelentette: A Rendőrség 2019-ben mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy a Polgárőrség és a Rendőrség közösen hozzájáruljon a közbiztonság javításához.
Az Országos Polgárőr Szövetég Felügyelő Bizottság tavalyi évi munkájának írásos beszámolóját már előre megkapták a küldöttek, így Török Barnabás elnök csak pár szóval egészítette azt ki. Mint mondta „A különböző vizsgálatok során megállapítást nyert, hogy az Országos Polgárőr Szövetség gazdálkodása tisztességes, takarékos és jogszerű volt 2018-as évben.”
Cseh István az Etikai Bizottság beszámolóját egészítette ki, melyben kiemelte, hogy 2018-ban csökkent az etikai vizsgálatok száma az azt megelőző évvel szemben. 18 vizsgált ügyük volt, ebből 7 esetben indítottak etikai eljárást. 3 esetben történt elmarasztalás, 2 esetben igazolvány bevonás, 1 esetben írásbeli figyelmeztetés.
– Felfelé és kifelé való panaszkodás elfogadhatatlan és etikátlan – mondja Cseh István – mert a polgárőrség közügyei megvitatásának megvannak a fórumai, ebben a körben helye van a javaslatoknak és az eltérő véleményeknek is.
Cseh Istvánt dr. Fekecs Dénes követte, aki a 2018. évi költségvetés illetve a 2019 évi terv főbb számait, majd Török Barnabás a könyvvizsgálói jelentést ismertette. Dr. Soós László Károly az Alapszabály módosítására tett javaslatot, melyhez Zámbó Péter leköszönő szakmai elnök tett észrevételt.
A küldöttértekezlet ezek után szavazott a beterjesztésekről illetve személyi kérdésekről. Ennek értelmében a beszámolókat elfogadták, illetve Boros Viktort Fuksa Ágnest, dr. Major Róbertet valamint dr. Bucsek Gábort elnökségi tagnak, Csonka Bélát felügyelő bizottsági tagnak, Szilágyi Omer Mohamedet pedig etikai bizottsági tagnak választotta.
Az OPSZ elnökének indítványozására tisztségviselőket is választott a küldöttgyűlés. Környezetvédelmi alelnöknek Fuksa Ágnest, szakmai alelnöknek pedig Szabó Zoltánt választották meg.
(Lőwinger)
Rend, fegyelem és tisztesség van az OPSZ-ben (+ fotók)
E szavakkal jellemezte dr. Túrós András az Országos Polgárőr Szövetség elnöke a testület április 12-én megtartott küldöttértekezletén a szervezet 2018. évi működését.
Jeles személyek tisztelték meg az Országos Polgárőr Szövetség ez évi küldöttértekezletét, melyet április 12-én, az Országos Rendőr-főkapitányság épületében tartottak. Köztük volt dr. Pintér Sándor miniszterelnök-helyettes, Magyarország belügyminisztere, dr. Kuczik János rendőr dandártábornok, országos rendőrfőkapitány-helyettes, a Készenléti Rendőrség parancsnoka, dr. Schmell János büntetés-végrehajtás vezérőrnagy, a Büntetés-végrehajtás országos parancsnokhelyettese, dr. Erdélyi Krisztián tűzoltó dandártábornok, az Országos Katasztrófavédelem főigazgató-helyettese, dr. Terdik Tamás rendőr ezredes, Budapest rendőrfőkapitánya, dr. Mihály István rendőr dandártábornok, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője, Dr. Károlyi László PhD., a Magyar Posta Zrt. biztonsági főigazgatója, dr. Samu István, az MLSZ biztonsági igazgatója, Orosz János, a Kárpátaljai Magyar Polgárőrökért társadalmi szervezet elnöke, Szimcsera János, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség képviselője valamint Balint Ištvan, Holo Ištvan és Pastor Ištvan, a vajdasági magyarok képviseletében.
Dr. Túrós András 2018. évi tevékenységet értékelve elmondta, hogy a Polgárőrség az elmúlt évben a civil bűnmegelőzés legjelentősebb, legnagyobb létszámú, legegységesebb, leghatékonyabb, sőt nélkülözhetetlen szereplője és zászlóvivője volt. A Polgárőrség szakmai tevékenységét példaértékűnek minősítette, amiben a szövetségek, a polgárőrök lelkesen, szakszerűen végezték áldozatos munkájukat. Beszélt arról is, hogy 2018-ban a szervezetet több nemtelen támadás érte, melyet sikerült kivédeni azzal, hogy megkövetelték a rendet, a fegyelmet, a tisztességes magatartást és felléptek a jogsértőkkel szemben. Emellett beszélt arról, hogy 1800 településen 2008 polgárőr egyesület működik, benne 63 ezer polgárőrrel, akik több mint 9 millió szolgálati órát teljesítettek közterületen, ezzel is hozzájárulva a lakosság szubjektív biztonságérzetének növeléséhez.
– Ma már a helyi embereknek elvárásaik vannak a Polgárőrséggel szemben – emelte ki az OPSZ elnöke, majd folytatta – Például Szabolcs-Szatmár-Bereg megye az 1,1 millió órával kiemelkedik a mezőnyből, de jelentős Hajdú-Bihar illetve Borsod-Abaúj-Zemplén megye 900 ezres óraszáma is. Ha egy főre vetítem az óraszámokat, akkor megállapítható, hogy 140-150 óra jut, tehát egy polgárőr ennyi szolgálatot teljesít közterületen.
Elmondta azt is, hogy tavaly a polgárőrök több mint 100 ezer jelzést adtak a rendőri szerveknek, több mint 3 ezer jogsértőt értek tetten, több mint 10 ezer rendezvénybiztosítást segítettek, 50 ezer alkalommal nyújtottak segítséget rászorulóknak és 1500 eltűnt személy felkutatásában vettek részt. Sőt, hat esetben életmentésben is közreműködtek! – Ezekből a számadatokból is látszik, hogy a polgárőrség 2018-ban igen pezsgő szakmai munkát végzett – hangsúlyozza az elnök, majd kitért a határvédelmi és a lovas tagozatok kimagasló teljesítményére. – Több ezer polgárőr van, aki hihetetlen lelkesedéssel végzik a határvédelmi munkát. Nagyra értékelem, hogy a tagozat országos szinten is zászlóshajója lett az illegális migráció elleni fellépésnek.
Az OPSZ elnöke a Határvédő Tagozat mellett a Lovas Tagozat munkáját is kimagaslónak minősítette, ahol a lovas polgárőr tagok mellett a tagozat a vezetésben is magasan kvalifikált személyekkel erősödött. Név szerint is megnevezte Dallos Gyula örökös bajnokot illetve Sallai Sándort, aki nemzetközi hírű lovaglótanár.
Dr. Túrós András beszélt az ifjú polgárőrökről is. Mint mondta, itt nincsen átütő siker, de mégis büszke arra, hogy már van kétezer ifjú polgárőr, ami azt jelenti, hogy 500 fővel nőtt a létszám egy év alatt.
Szó volt az elnöki fórumokon elhangzott kritikákról is. – A polgárőr vezetők ezeken a fórumokon megfogalmazták, hogy az OPSZ kezd túlzottan bürokratikussá válni – ismerteti az elnök. – Túl sok az adminisztrációs teher, a könyvelés, az elszámolások, a szolgálatvezénylés, a statisztikai adatgyűjtés, a személyes adatok nyilvántartása, tagnyilvántartás, stb., és kérték az OPSZ elnökét ezek felülvizsgálatára. Második helyre került a polgárőr autók után fizetendő cégautó-adó kérdése. Úgy fogalmaznék, hogy ebben teljes a felháborodás. Senki nem érti miért kell fizetni a polgárőr autók után cégautó-adót egy önkéntes, ingyenes, állami pénzből működő profit- és bevétel nélküli szervezetnek. Harmadik helyen pedig a polgárőrök számon kérték, hogy nem történt meg a formaruhával történő ellátásuk, hogy túlzottak és koordinálatlanok voltak a pénzügyi ellenőrzések, valamint megfogalmazták, hogy a túlzott és nemtelen támadások kivédésére alakítsuk ki az OPSZ önvédelmi rendszerét.
Az OPSZ elnöke beszélt még az együttműködő partnerekről, a határon túli magyarokról, a Polgárőr Akadémiáról, a Tudományos Tanács munkájáról. Végezetül megerősítette: Jelszavaink továbbra is a Rend, a Fegyelem, a Tisztesség, az Egység, mert a szervezetben egész évben polgárőrhöz méltó rendnek kell lenni. Rend nélkül nem lehet sikeres a Polgárőrség, és nélküle elveszíthetjük a lakosság bizalmát.
- Gratulálok, Önök ismét sikeres évet zártak – kezdte beszédét dr. Pintér Sándor, majd egy rövid történelmi áttekintést tett, hogy rávilágítson, 2010 óta mekkorát fejlődött Magyarországon a közbiztonság. Kiemelte: Nagyobb lett a közbiztonság az országban és ez az Önök munkája nélkül, a Rendőrséggel való együttműködés nélkül és a társadalmi elfogadottság nélkül nem jött volna létre. Majd nyomatékosította: Nem volt hiábavaló a sok szolgálat, az éjszakai portyázás, Önök biztonságot nyújtanak szűk környezetüknek, az országnak.
A belügyminiszter értékelte a nagyobb projekteket, mint a 300x100, a gyermekvédelmi program, és külön kitért a határvédelemnél fojtatott polgárőr munkára is.
A belügyminiszter megfogalmazta: Tovább kell erősíteni a Polgárőrség belső rendjét, hogy a polgárőrök továbbra is vegyenek rész gyermek- és ifjúságvédelemben, majd kérte, hogy segítsék a Belügyminisztérium munkáját a leszakadt területek felemelésében, ezeken a területeken a közbiztonság megerősítésében, valamint szervezzenek roma polgárőr egyesületeket. Ezután Pintér Sándor bejelentette, hogy idén jelentős mértékben szeretnék támogatni a Polgárőrség informatikai rendszerét.
- Hát immár öt éve foglalkozom vele – kezdte Pintér Sándor a cégautó-adóra vonatkozó kérdés megválaszolásaként. – Amikor a pénzügyminiszter úr meglát, már tudja, cégautó-adó, Polgárőrség. Mivel én is polgárőr vagyok, így ezt nem csak kérdésként, hanem feladatként is tekintem. Tovább küzdök ezért, de szeretném elmondani, hogy lehet, hamarabb érem el azt, hogy emeljük meg ezzel az összeggel a Polgárőrség támogatását, mint azt, hogy ezt az adórendszert megbolygassuk.
– Elfogadjuk! – szólt közbe mosolyogva dr. Túrós András, amit a teremben ülők nagy tapssal erősítettek meg.
– Ígérem, igyekezni fogok – válaszolt vissza nevetve a belügyminiszter érzékeltetve, megértette a humoros jelzést. Majd a formaruha kérdésére tért át és bejelentette, hogy 2020-tól elkezdik majd fokozatosan bevezetik a polgárőrök formaruhával történő ellátását. Beszédét azzal zárta: Köszönöm a családoknak, hogy elengedték Önöket szolgálatba, köszönöm Önöknek, hogy ezzel éltek, további sikereket kívánok, és ne feledjék, az Önök sikere az ország sikere!
Ezután jutalmak elismerések átadására került sor. Belügyminiszteri elismerést és tárgyjutalmat kapott:
- Szűcs János, a Budapest III. Kerületi Polgárőr Egyesület elnöke
- Apáti Kinga Csilla, a Balatonszárszói Polgárőr Szervezet elnöke
- Klima János, a Sárospataki Polgárőr Egyesület elnöke
- Török Barnabás, az OPSZ Felügyelő Bizottságának elnöke.
Életmentő Érdemérem kitüntetést kapott:
- Szabadi Diána, az Alsóvárosi Polgárőr Közhasznú Egyesület tagja
- Kirner Balázs, a Tárnoki Speciális Mentő, Polgárőr és Önkéntes Tűzoltó Egyesület tagja.
Polgárőr Érdemkereszt Arany fokozata kitüntetést érdemelt ki Ikladi Endre (Budapest), Eichert Károly (Magyarhertelend), Kis Csaba (Soltszentimre), Kovács Péter (Mezőkovácsháza), Újlaki István (Bőcs), Varga Mihály (Apátfalva), Tóth János (Szár), Kenesei Ferenc (Bodonhely), Kovács József Jenő (Nagyrábé), Miklósné Kovács Szilvia (Egercsehi), Molnár Sándor (Mezőtúr), Horváth László (Bajna) Tóth László (Héhalom), Kovács Gábor (Halásztelek), Kokas István (Zamárdi), Rozinka Károly (Ajak), Szabó István (Zomba), Vörös Kálmán (Magyarszombatfa), Szűcs Tamás (Nagyalásony), Rózsa Sándorné (Lenti), dr. Tóth Ferenc tűzoltó dandártábornok.
OPSZ elnöki dicséretben és tárgyjutalomban részesült Tusjak Tamás (Szarvas).
Az országos rendőrfőkapitány tárgyjutalomban részesítette Markos Györgyöt, Kun Csabát, Balogh Csabát, Kocsis János Andrást valamint Tomán Zoltánt.
A jutalmak átadása után dr. Kuczik János lépett a mikrofon elé, hogy megköszönje a polgárőrök eddig végzett munkáját, a Rendőrséggel való együttműködést. Felidézte, hogy már ifjú tisztként is számíthatott a polgárőrök segítségére, majd összefoglalta, hogy tavaly milyen feladatok megoldásánál támogatták a polgárőrök a rendőröket. Külön kiemelte, hogy Budapest mellett Somogy, Bács-Kiskun és Borsod-Abaúj-Zemplén megyékben volt kiemelkedően sok a közösen megtett szolgálati órák száma.
- Meggyőződésem, hogy a Rendőrség a feladatainak ellátása során csak úgy tud sikeres lenni, ha folyamatosan együttműködik a társszerveivel és a Polgárőrséggel. A kölcsönös együttműködés javítása érdekében az országos rendőrfőkapitány úr 2019-re több feladatot is meghatározott a Rendőrség személyi állományának. Ezek között szerepel a közös szolgálatok számának növelése, a polgárőrök szakmai továbbképzésének folytatása, az ifjú polgárőr egyesületek megalakulásának támogatása, illetve a most alakuló egyesületeknél a megállapodások mihamarabbi megkötése.
Dr. Kuczik János végül kijelentette: A Rendőrség 2019-ben mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy a Polgárőrség és a Rendőrség közösen hozzájáruljon a közbiztonság javításához.
Az Országos Polgárőr Szövetég Felügyelő Bizottság tavalyi évi munkájának írásos beszámolóját már előre megkapták a küldöttek, így Török Barnabás elnök csak pár szóval egészítette azt ki. Mint mondta „A különböző vizsgálatok során megállapítást nyert, hogy az Országos Polgárőr Szövetség gazdálkodása tisztességes, takarékos és jogszerű volt 2018-as évben.”
Cseh István az Etikai Bizottság beszámolóját egészítette ki, melyben kiemelte, hogy 2018-ban csökkent az etikai vizsgálatok száma az azt megelőző évvel szemben. 18 vizsgált ügyük volt, ebből 7 esetben indítottak etikai eljárást. 3 esetben történt elmarasztalás, 2 esetben igazolvány bevonás, 1 esetben írásbeli figyelmeztetés.
– Felfelé és kifelé való panaszkodás elfogadhatatlan és etikátlan – mondja Cseh István – mert a polgárőrség közügyei megvitatásának megvannak a fórumai, ebben a körben helye van a javaslatoknak és az eltérő véleményeknek is.
Cseh Istvánt dr. Fekecs Dénes követte, aki a 2018. évi költségvetés illetve a 2019 évi terv főbb számait, majd Török Barnabás a könyvvizsgálói jelentést ismertette. Dr. Soós László Károly az Alapszabály módosítására tett javaslatot, melyhez Zámbó Péter leköszönő szakmai elnök tett észrevételt.
A küldöttértekezlet ezek után szavazott a beterjesztésekről illetve személyi kérdésekről. Ennek értelmében a beszámolókat elfogadták, illetve Boros Viktort Fuksa Ágnest, dr. Major Róbertet valamint dr. Bucsek Gábort elnökségi tagnak, Csonka Bélát felügyelő bizottsági tagnak, Szilágyi Omer Mohamedet pedig etikai bizottsági tagnak választotta.
Az OPSZ elnökének indítványozására tisztségviselőket is választott a küldöttgyűlés. Környezetvédelmi alelnöknek Fuksa Ágnest, szakmai alelnöknek pedig Szabó Zoltánt választották meg.
(Lőwinger)
Azt gondolom, hogy sikeresnek lehet nevezni a mai küldöttgyűlésünket – mondta az értekezlet értékelendő dr. Túrós András. – Rendkívül nagyra értékelem, hogy a nemzetbiztonságért felelős miniszterelnök-helyettes eljött erre a rendezvényre és a kormány nevében kifejezte elismerését, köszönetét a polgárőröknek. Nagyon fontos dolognak gondolom, hogy sikeres évet zárt a Polgárőrség szakmai, szervezeti, létszámi és stabilitási szempontból is, de különösen azt tekintem nagy értéknek, hogy a küldöttgyűlésen rend, fegyelem, egység mutatkozott. Látszódott, hogy a küldöttek és a meghívottak nagyon felelősen el vannak kötelezve a Polgárőrség, a közbiztonság és a bűnmegelőzés mellett. Ez megnyugtathat valamennyiőnket, hiszen a Polgárőrségnek nem csak jelene hanem jövője is van. Ez adja az alapot ahhoz, a Polgárőrségre számíthat valamennyi település, számíthatnak a magyar emberek, számíthat Magyarország kormánya is. Új fejezet indul most a Polgárőrség életében, hisz dr. Pintér Sándor belügyminiszter úr bejelentette, hogy 2020-tól ellátják új formaruhákkal a polgárőröket. Tehát a kormány eleget fog tenni annak a törvényi kötelezettségének, amely a Polgárőr Törvényben megfogalmazásra került. Megújul a Polgárőrség, megújulnak a polgárőrök ami nagyobb bizalmat ad majd a lakosságnak. Másik nagyon fontos dolog, hogy a BM felvállalja az informatikai fejlesztést, megteremtve ezzel a Polgárőrség informatikai rendszerét. Ezzel egy új jövő kezdődik a Polgárőrségnél.
Rend, fegyelem és tisztesség van az OPSZ-ben (+ fotók)
2019. április 13. 18:05
E szavakkal jellemezte dr. Túrós András az Országos Polgárőr Szövetség elnöke a testület április 12-én megtartott küldöttértekezletén a szervezet 2018. évi működését.
Jeles személyek tisztelték meg az Országos Polgárőr Szövetség ez évi küldöttértekezletét, melyet április 12-én, az Országos Rendőr-főkapitányság épületében tartottak. Köztük volt dr. Pintér Sándor miniszterelnök-helyettes, Magyarország belügyminisztere, dr. Kuczik János rendőr dandártábornok, országos rendőrfőkapitány-helyettes, a Készenléti Rendőrség parancsnoka, dr. Schmell János büntetés-végrehajtás vezérőrnagy, a Büntetés-végrehajtás országos parancsnokhelyettese, dr. Erdélyi Krisztián tűzoltó dandártábornok, az Országos Katasztrófavédelem főigazgató-helyettese, dr. Terdik Tamás rendőr ezredes, Budapest rendőrfőkapitánya, dr. Mihály István rendőr dandártábornok, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője, Dr. Károlyi László PhD., a Magyar Posta Zrt. biztonsági főigazgatója, dr. Samu István, az MLSZ biztonsági igazgatója, Orosz János, a Kárpátaljai Magyar Polgárőrökért társadalmi szervezet elnöke, Szimcsera János, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség képviselője valamint Balint Ištvan, Holo Ištvan és Pastor Ištvan, a vajdasági magyarok képviseletében.
– Önök 2017-ben és 2018-ban kiválóan vizsgáztak, amikor megjelentek a határoknál, érezték a migráció okozta veszélyt. 83 polgárőr egyesület vett részt a munkában, 1700 polgárőr napokat, heteket állt a határnál, hogy megvédje hazánkat. 503 elfogásuk és több ezer jelzésük volt a polgárőröknek a rendőrök felé. A határvédelemért tett teljesítményük azt mutatja, hogy a fogadalmukon túl nem csak a bűnmegelőzésben vettek részt, hanem védték a hazát. Köszönöm, ezt vártam a Polgárőrségtől.
A belügyminiszter megfogalmazta: Tovább kell erősíteni a Polgárőrség belső rendjét, hogy a polgárőrök továbbra is vegyenek rész gyermek- és ifjúságvédelemben, majd kérte, hogy segítsék a Belügyminisztérium munkáját a leszakadt területek felemelésében, ezeken a területeken a közbiztonság megerősítésében, valamint szervezzenek roma polgárőr egyesületeket. Ezután Pintér Sándor bejelentette, hogy idén jelentős mértékben szeretnék támogatni a Polgárőrség informatikai rendszerét. - Hát immár öt éve foglalkozom vele – kezdte Pintér Sándor a cégautó-adóra vonatkozó kérdés megválaszolásaként. – Amikor a pénzügyminiszter úr meglát, már tudja, cégautó-adó, Polgárőrség. Mivel én is polgárőr vagyok, így ezt nem csak kérdésként, hanem feladatként is tekintem. Tovább küzdök ezért, de szeretném elmondani, hogy lehet, hamarabb érem el azt, hogy emeljük meg ezzel az összeggel a Polgárőrség támogatását, mint azt, hogy ezt az adórendszert megbolygassuk. – Elfogadjuk! – szólt közbe mosolyogva dr. Túrós András, amit a teremben ülők nagy tapssal erősítettek meg. – Ígérem, igyekezni fogok – válaszolt vissza nevetve a belügyminiszter érzékeltetve, megértette a humoros jelzést. Majd a formaruha kérdésére tért át és bejelentette, hogy 2020-tól elkezdik majd fokozatosan bevezetik a polgárőrök formaruhával történő ellátását. Beszédét azzal zárta: Köszönöm a családoknak, hogy elengedték Önöket szolgálatba, köszönöm Önöknek, hogy ezzel éltek, további sikereket kívánok, és ne feledjék, az Önök sikere az ország sikere! Ezután jutalmak elismerések átadására került sor. Belügyminiszteri elismerést és tárgyjutalmat kapott:
Életmentő Érdemérem kitüntetést kapott:
Polgárőr Érdemkereszt Arany fokozata kitüntetést érdemelt ki Ikladi Endre (Budapest), Eichert Károly (Magyarhertelend), Kis Csaba (Soltszentimre), Kovács Péter (Mezőkovácsháza), Újlaki István (Bőcs), Varga Mihály (Apátfalva), Tóth János (Szár), Kenesei Ferenc (Bodonhely), Kovács József Jenő (Nagyrábé), Miklósné Kovács Szilvia (Egercsehi), Molnár Sándor (Mezőtúr), Horváth László (Bajna) Tóth László (Héhalom), Kovács Gábor (Halásztelek), Kokas István (Zamárdi), Rozinka Károly (Ajak), Szabó István (Zomba), Vörös Kálmán (Magyarszombatfa), Szűcs Tamás (Nagyalásony), Rózsa Sándorné (Lenti), dr. Tóth Ferenc tűzoltó dandártábornok.
|
Folytatódott az OPSZ országjáró fóruma (+ fotók)
Csaplár Zoltán, Győr-Moson-Sopron megyei szövetség elnöke, mint házigazda nyitotta meg a fórumot. A folytatásban az OPSZ elnöke vette át a szót és beszédében elmondta, hogy az a munka, amit a polgárőrök végeznek elismerésreméltó, hisz ingyen és önkéntesen teljesítik a vállalt feladataikat.
Fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a Polgárőrség társadalmi elismertsége kimagasló, a csúcson van. Ezt az eredményt pedig meg kell védeni azoktól a személyektől, akik bomlasztani, demoralizálni akarják, azt az egységet, amelyet ezek az egyeztetések is jól mutatnak.
Beszédében kitért több lényeges pontra, többek között a polgárőrök közterületi jelenlétére és az ifjak toborzására is. Elmondta, hogy a közterületi szolgálat alap feladata a Polgárőrségnek. Erre a jövőben is kiemelt hangsúlyt kell fektetnie a Polgárőrségnek, hiszen ezért jött létre. Továbbá az ifjú polgárőrök toborzása, illetve támogatása is lényeges a Polgárőrség számára. Fontos feladatunk megszólítani az ifjakat és találni olyan csatornákat, amelyek ezeket lehetővé teszik – hangsúlyozta az elnök. Emellett igen fontos kérdés volt, hogy milyen az információ mozgása az OPSZ és az egyesületek között.
Ezután következett a jelenlévők, egyesületi vezetők hozzászólása, válasza az OPSZ elnökének gondolatébresztőjére. A fórumon rendkívül konstruktív és megoldásokat kereső beszélgetés folyt.
Az egyesületek képviselői felszólalásaiban elmondták az adott terület sajátosságait a polgárőrség szemszögéből. Dr. Túrós András által felvetett kérdésekre, felvetésekre az egyesületi vezetők elmondták tapasztalataikat és megosztották a napi szolgálatellátással, szolgálatszervezéssel, működéssel kapcsolatos problémáikat. Összességében elmondható, mind a debreceni, mind pedig a győri fórum sikeres és előremutató volt. A fórumon elhangzott vélemények jól mutatják, hogy a Polgárőrség egységes és ezt az egységet tovább kell erősíteni!
Az ülést dr. Túrós András zárta, aki számos felvetésre reflektált.
szerző: Erdős Csaba
fotó: Sebestyén Jenő
5000, Szolnok, Kossuth tér 1. III/333.
Elnök:06-30/621-8082 Tel./Fax : 06-56/503-567
Adminisztráció: 06-30/ 9153346
E-mail cím: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
JAVASLAT
2019 ÉVBEN A KÖZTERÜLETI SZOLGÁLAT HATÉKONYSÁGÁNAK FOKOZÁSÁRA
Az OPSZ Szolgálati Szabályzat (2017) 21. pontja a következőket tartalmazza:
„A polgárőr közterületi szolgálatának alapvető rendeltetése, hogy jelenlétével megvédje az
adott területet, létesítményt a jogsértést elkövetni szándékozó személyektől, megelőzze a
bűnelkövetési alkalmak kialakulását, megakadályozza elsősorban a vagyon elleni
bűncselekmények elkövetését, továbbá felfigyeljen azokra a rendellenességekre,
veszélyhelyzetekre, melyek zavarják a köznyugalmat, kedvezőtlenül befolyásolják az
állampolgárok biztonságérzetét.”
A polgárőrség az elmúlt években a közterületi járőr szolgálatok mellett növekvő óraszámban
hajtott, végre olyan feladatokat, melyek összességében nem közvetlenül szolgálják a magyar
állampolgárok szubjektív biztonságérzetének javítását. Ezen feladatok főként rendezvény és
más események biztosítási feladatai, melyek végrehajtásában partnereink kérése alapján
vettünk részt. (önkormányzatok, más civil szervezetek, rendőrség)
A folyamatosan változó világ természetesen folyamatos helyzetfelismerésen alapuló feladatvégrehajtást
követel meg tőlünk, de ennek ellenére az alapító gondolatoktól eltávolodni nem
lehet. Az Országos Polgárőr Szövetség országos szakmai programjainak nagy része egyéni
vállaláson alapuló olyan kiajánlás az egyesületek felé, amely elősegítheti a saját településükön
folyó bűnmegelőző, közbiztonságot javító járőr tevékenységen keresztül a lakosság
biztonságérzetének javítását.
Természetes azon alaptézisünk miszerint e tevékenységünket a rendőrség munkájának
támogatásával végezzük, nem azt jelenti, hogy mi mondjuk meg, hogy mit és mikor kívánunk
segíteni, hiszen jogszabályi kötelezettségeink teljesítése alapvető törvényi kötelme a polgárőr
egyesületek működésének, melyet önként vállaltunk.
Mint minden, a mai magyar rendőrség is változik, alkalmazkodva a változó világhoz. Ezért
nagyon fontos, hogy tudjuk azt, hogy mit vár el tőlünk a lakosság, a Belügyminisztérium, a mai
magyar rendőrség. Az egyik ilyen fő elvárás a közterületi polgárőr szolgálat
hatékonyságának fokozása.
Mivel a terület – szolgálat ellátás, formaruha, járművek használata és kinézete, etika stb., - jól
szabályozott, annak további normákkal való beszűkítése az eltávolodást, mint inkább az
aktivitás növekedését eredményezheti.
Az OPSZ Elnöksége a polgárőr egyesületeknek, polgárőröknek a közterületi szolgálat hatékonyságának fokozására 2019 évben az alábbiakat ajánlja:
1. A polgárőrök az ország kiegyensúlyozott közbiztonságának a fenntartásához fokozott közterületi és külterületi szolgálattal járuljanak hozzá. A polgárőrök – településeik bűnügyi fertőzöttségének figyelembevételével évente 150-170 szolgálati órát teljesítsenek.
A polgárőrségnek 2019-ben vissza kell térni az alapokhoz! A polgárőrségnek 2019-ben az legyen a legfontosabb feladata, - amelyet egyébként tőlünk kér a lakosság, de maguk a polgárőrök is -, hogy vissza a közterületekre és a közterületeken teljesítsünk minél több szolgálati órát.
A közterületekre fordított polgárőri ellátottsági szint növelése érdekében, a helyi lakossági, önkormányzati és rendőrségi igényekre figyelemmel fokozni indokolt a közterületi szolgálatot. A rendszeres, fokozott polgárőri jelenlét erősíti a közterületi biztonságot, a megerősített rendőri jelenléttel fokozza a lakosság szubjektív biztonságérzetét.
2. A közterületek biztonságának fenntartása, javítása, a településeken élők biztonságérzetének javítása érdekében fokozni szükséges az együttműködést a rendészeti feladatokat ellátókkal, így különösen a közterület felügyelőkkel, mezőőri szolgálatokkal, természetvédelmi őrökkel.
A települések önkormányzati igényeinek figyelembe vételével a közterületi szolgálatok szervezésénél keresni kell a lehetőséget a közterület felügyelővel való közös szolgálat ellátásra. Legyenek figyelemmel a polgárőrök a kóbor kutyákra, állatokra, kísérjék fokozott figyelemmel a helyi közterületi szemetelést, engedélynélküli hulladéklerakást, a közterületen jogosulatlanul, jogszabályellenesen elhelyezett építmények, tárgyak eltávolításának kezdeményezése ugyancsak kerüljön a helyi figyelem előterébe.
3. A külterületek biztonságának növelése érdekében a mezőőri szolgálatokkal, természetvédelmi őrökkel való közös szolgálat hozzájárul az ott élők biztonságának növeléséhez, valamint csökkenti a szabálysértési, bűncselekményi alkalmak kialakulásának lehetőségét.
A mezőőri szolgálatok terepjáró képességekkel rendelkező járműveik lehetőséget adnak az együttműködés során olyan lakott, de nehezen megközelíthető területek elérésében melyek bűnügyileg veszélyeztetettek az elhelyezkedés vagy az ott élők életkora miatt. Fokozott figyelmet kell fordítani a külterületi szolgálatok ellátása során a „mezei lopások”, falopások, illegális hulladék elhelyezésekre. Minden észlelt cselekmény esetén értesíteni kell az illetékes szerveket vagy – mezőőrrel közös szolgálat ellátás esetén támogatni kell annak intézkedését.
4. A közterületi szolgálat ellátás szabályainak betartásával azon felül, hogy növelhető a lakosság biztonság érzete, növelhető a polgárőrségbe vetett bizalom is. A szolgálatok szervezése mellett fontos a polgárőrök eligazítása is, melyet elősegíthet egy általános követelményeket tartalmazó eligazító kártya is, mely alapján maga a polgárőr is, a járőrtársa is el tudja dönteni, hogy mindenben megfelelnek-e a szolgálatba lépési alapvető szabályoknak.
A polgárőrség egységének, az egység megbonthatatlanságának fenntartása érdekében meg kell tenni minden olyan intézkedést, mely megakadályozza, hogy egy helyi probléma eszkalálódjon!
5. A közterületi polgárőr szolgálat hatékonyságának növelése érdekében fokozottan folytatni kell a gyermek és ifjúság védelmi programjainkat. Az iskolák és óvodák körül lévő gyalogátkelőhelyek frekventált időszaki biztosítása, az alapfokú és középfokú oktatási intézmények körül végzett drog prevenciós járőr szolgálatok mind fontos részei a közterületi szolgálatnak és a lakosság biztonságérzetének növelésének. Természetesen minden iskola mellett nem lehet egy polgárőr, ezért érdemes rotációs rendszerben időszakonként megjelenni egy-egy területen, hacsak nem más rendőri igény van a preferált helyszínekre.
6. A közterületi szolgálat során minél többet tud a polgárőr személyesen találkozni a lakossággal, annál nagyobb a feléje megnyilvánuló bizalom. Ezért nagyon fontos, hogy a közterületi szolgálat ellátás során preferáljuk a gyalogos, kerékpáros szolgálatot, mivel így folyamatos a kommunikáció a településen élőkkel, láthatóvá válik a polgárőrség. A gépjárművel ellátott szolgálat során, a közösségi terek környékén ki kell szállni a járműből és láthatóvá tenni jelenlétünket.
7. A polgárőrök ismeretének megújítása, frissítése érdekében az OPSZ oktatási tematikájába épüljön be a helyszíni oktatás. A megyei szövetségek együttműködésével ki kell dolgozni a folyamatos, országos szervezésű szakmai oktatások lehetőségének rendszerét, össze kell gyűjteni a jó, hatékony módszereket. Támogatni kell a megyei, járási módszertani oktatásokat az egyesületek elnökeinek felkészítésére.
Az oktatásokat helyben kell megtartani, egy-két oktatót könnyen el lehet juttatni egy vidéki helyszínre. Az előre egyeztetett időpontokra időzíteni lehet az aktuális, új információk átadását vagy lehetőséget adni egy-egy téma felvetés alapján megtartható oktatásnak, továbbképzésnek. A megyei szövetségek keressék a lehetőségeket az egyesületek elnökeinek módszertani segítésére.
8. A közterületi polgárőr szolgálat kiemelt helyet kell, hogy kapjon az egyesületek feladati között. Támogatni kell, hogy a heti rendőrségi egyeztetéseken a kapcsolattartók pontos képet kapjanak ahhoz, hogy az egyesület erőit, eszközeit a bűnügyileg, közbiztonságilag veszélyeztetettebb területekre tudják összpontosítani
Az illegális migráció elleni fellépés, határvédelmi feladatainak végrehajtásánál folyamatos kapcsolattartást kell kialakítani a határvédelmi rendőri szervekkel a keletkező igényekhez igazított szolgálatoknál meg kell teremteni a vendégszolgálatok ellátásának jogi alapjait.
Szolnok, 2019. január 18.
Szabó Zoltán
JNSZ MPSZ
elnök
Országos Polgárőr Szövetség"Polgárőrök a biztonságos Magyarországért"www.opsz.hu
Mindenhol figyelnek és biztonságot adnak
A haza védelmének, a haza biztonságának a polgárőrség az egyik legfontosabb társadalmi pillére – mondta dr. Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke nemrégiben, a Hajdú-bihari Naplónak adott terjedelmes interjújában.
Borsod megyéből származom, hosszú ideig ott voltam rendőri vezető, így jól ismerem a szomszédos megye, Hajdú-Bihar közrendjét, közbiztonságát, a megye rendőri állományát, vezetőit. Országos főkapitányként kiemelt figyelmet kellett fordítani Hajdú-Biharra. Egyrészt, mert az ország második legnagyobb városa is itt van, másrészt pedig mindig is súlya volt a megyének. Országos Polgárőr Szövetség elnökeként pedig az egyik kedvenc megyém Hajdú-Bihar. Elsősorban azért, mert a hazai polgárőrség egyik fellegvára, illetve országosan is példaértékű különlegességek, kezdeményezések, újítások születtek itt. Például az ifjúsággal való foglalkozás, a fiatalok táboroztatása innen indult és országos mozgalommá fejlődött. Továbbá mindig is lehetett tapasztalni, hogy Hajdú-Biharban van egyfajta szakmai tartalom a polgárőrök képzésében, oktatásban. Ugyanakkor lendület volt a megyei szövetségnél. Összességében rendkívül kedvező tapasztalataim és nagyon jó véleményem van, volt a megyei polgárőrség munkájáról és a szövetségről.
Lendület, tapasztalat. Ha jól tudom, a megye majdnem minden településén van polgárőrség.
Teljesen jól tudja. Hajdú-Bihar 82 településén 79 polgárőr egyesület működik. Tehát, ha az országos átlaghoz viszonyítom a polgárőr-sűrűséget, akkor Hajdú megye kiemelkedően jól teljesített ezen a területen. Az ország 3 ezer 200 helységéből 1800-ban van polgárőr egyesület, míg az önök megyéje szinte száz százalékosan teljesítette azt a törekvésünket, hogy minden településen szerveződjön polgárőr egyesület. Létszámában is elfogadható, hiszen jelenleg 3 ezer 711 tagja van a megyei szövetségnek. Ez jelentős. Hajdú-Bihar fellegvára a magyar polgárőr mozgalomnak.
Feltételezem, hogy nemcsak mennyiségben, hanem minőségben is fellegvár. Van-e kimutatás, hogy a polgárőrök milyen mértékben tudtak bekapcsolódni a közrend-közbiztonság védelmébe, megőrzésébe?
A bűnözés alakulásának és a közbiztonság védelmének szintjét az ismertté vált bűncselekmények száma fejezi ki. A másik mérce pedig, hogy milyen a lakosság biztonságérzete. Ha abból indulok ki, hogy szinte minden megyében jelentősen csökkent az ismertté vált bűncselekmények száma, sőt manapság Magyarország a világ egyik legbiztonságosabb országa, és ebbe beletartozik Hajdú-Bihar is, akkor nagyon jól tejesítenek a megye polgárőrei is. Ha pedig azzal folytatom, hogy a Hajdú-Bihar megyei polgárőrök az országos átlagnál sokkal több közterületi szolgálatot teljesítenek, akkor mondhatjuk, ezen a területen is élen járnak. Nézzük csak a múlt évet, akkor Hajdú-Biharban összesen 800 ezer körül volt a közterületen töltött szolgálati órák száma, ami ugyancsak meghaladja az országos átlagot. Ez egy személyre lebontva 155 óra, Hajdú-Biharban pedig 230 óra körül van. Ezt azért tartom fontosnak, mert szervezetünknek fő küldetése a közterületi, külterületi szolgálat. A polgárőrök a puszta jelenlétükkel már megelőzhetik a jogsértések elkövetését.
A polgárőrségnek volt egy mozgalma, a SZEM, a Szomszédok Egymásért Mozgalom. Létezik ez még?
Újra szerveztük. A SZEM mozgalom hullámhegyeket és hullámvölgyeket járt be. Úgy 25-26 éve amerikai és angliai hagyományokra alapozva indítottuk el. A polgárőrség magára vállalta, hogy a szomszédok között is megszervezi ezt a figyelési rendszert. Az indulás jó volt, Hajdú-Bihar élen járt ebben is, de a kezdeti idők után ez a figyelőmozgalom elhalt. Nemrégiben újraszerveztük, és reméljük, sikerül a szomszédokat újramozgósítani, hogy figyeljék az idegeneket, mozgásukat, adjanak jelzéseket egymásnak. Főleg a lakótelepeken, a kertvárosi részekben.
A polgárőrségnek vannak külföldi kapcsolatai?
A magyar polgárőrség a világban egyedi. A nálunk meghonosodott önkéntes és ellenszolgáltatás nélküli formája hungarikum. A szervezetünkhöz hasonló működik Angliában az ottani rendőrség mellett. Önkéntes rendőrségnek nevezik. Amerikában, Kanadában is vannak. Németországban is megtalálhatók a civil segítők, de teljesen más tartalommal. Nyugaton egyre inkább a profizmus irányába mozdulnak el. Még jobban kötődnek a hatóságokhoz, a rendőrséghez, sőt még fizetnek is azért, ha a civilek részt vesznek a közbiztonság védelmében. Konkrétan órabért kapnak, nem is keveset. Angliában például amikor szolgálatba vezénylik az önkéntes rendőrt, akkor a munkahelynek térítik meg a munkaidő kiesését. A franciák, az Amerikai Egyesült Államok-beliek, a szlovákok tanulmányozzák a magyar polgárőrség működését. A visszajelzések kedvezőek, ugyanakkor rácsodálkoznak a magyar polgárőrségre, hogy miként lehetett önkéntesekkel, ingyenesen megoldani a civil bűnmegelőzést. És erre büszkék is vagyunk.
A külföldi kapcsolataink kiterjednek a határon túli magyarlakta területekre is. Erdélyben 10 településen körülbelül 1500 polgárőr tevékenykedik. Ezeket mi közvetlenül támogatjuk, segítjük. Kárpátalján is vannak jelentős létszámban polgárőrök. Újabban Vajdaság felé nyitottunk. Kapcsolatrendszerünk nem rossz, mi visszük a zászlót.
Milyen kapcsolat van a megyei és az országos polgárőr szövetség között? Hogyan működnek együtt?
A polgárőrség a rendvédelmi szervek társult tagja. Mi fogalmaztuk így meg, és ezt el is fogadták a rendészeti- és a rendvédelmi szervek. A működésben is elvárják tőlünk a rendezett, a fegyelmezett viszonyokat. Sajátos a helyzetünk, mert az országos polgárőr szövetség köztestület, állami szerv, ugyanakkor a tagjai, az országosan meglévő 2 ezer 18 egyesület, önálló jogi személyek, önkormányzatisággal rendelkeznek. Van viszont egy kemény követelmény, miszerint csak akkor működhetnek, ha a tagjai a megyei vagy az országos polgárőr szövetségbe is betagozódnak. A működést alapvetően befolyásolja ez a kényszertagság. A jogalkotó a civilek közül kizárólag a polgárőrséget hatalmazta fel arra, hogy a közterületeken bűnmegelőzést végezzen. Ez egy monopol helyzet. A kényszertagság mellett a másik függőség a költségvetési támogatásból ered. Állami pénzből, az adófizetők pénzéből működik a polgárőrség. Ezt az Országos Polgárőr Szövetségen keresztül biztosítja az állam. Nem óriási összegekről van szó. Hajdú-Bihar esetében 34 millió forint egy évre. A felhasználását az országos szövetség felügyeli, ellenőrzi. Működésünk harmadik szempontja pedig, hogy a kormány, a Belügyminisztérium, a rendőrség akaratát, hogy mit végezzenek, mit tegyenek szakmai szempontból, az Országos Polgárőr szövetség közvetíti.
Maradjunk a tevékenységüknél. Kiemelt feladatuk a közrend, közbiztonság, a külterületek biztonsága, egy iskola – egy polgárőr akció, utánpótlás-nevelés, valamint a települések tisztasága a TeSzedd akció. Hogyan tudják ezt „aprópénzre váltani” egy-egy településen?
A legfontosabb a közterületi szolgálat, ez a fő küldetése a polgárőrségnek. De emellett az Országos Polgárőr Szövetség számos feladatot is meghirdet, köztük olyan komolyabb szakmai programokat, mint a nagyvárosok biztonságának programját, ami Debrecent is érintette. Aztán a háromszázszor háromszázas programunk, amelyben kiemeltünk országosan 300 települést. Vagy az idős emberek védelmének, a kistelepülések biztonságának programja. Ezek célirányos szakmai tevékenységet hirdetnek meg, hogy ráirányítsuk a polgárőr egyesületek figyelmét a közrend, közbiztonság védelmének lefedetlen területeire. Ezek részben kormányzati akaratot is takarnak. Helyes, hogy a programokban való részvétel nem kötelező. Az egyesületek és a szövetségek döntik el, hogy csatlakoznak-e ezekhez. Országosan általában 80-90 százalékos a részvétel. Akik a részvétel mellett döntenek, ott felkészítést végzünk, hogy a programok célkitűzései teljesüljenek. A felsorolt négy-öt program kiemelkedően sikeres volt. A programokkal, akciókkal, illetve a közterületi jelenléttel a polgárőrség jelentősen hozzájárult a közrendi közbiztonsági eredmények eléréséhez.
Jelentős fejlődésen ment át a polgárőrség az elmúlt közel három évtizedben. Mit hozhat a jövő?
A polgárőrség jövője részben a szervezet vezetői kezében van. Maradjon meg, tegyük folyamatossá a lelkesedést, a társadalmi felelősségvállalást. Mondhatunk nagy szavakat, amelyek egyébként igazak is, hogy a haza védelmének, a haza biztonságának a polgárőrség az egyik legfontosabb társadalmi pillére. A polgárőrség jövőjét befolyásolja az is, hogy miként alakul az ország biztonsága. Az egyik veszélyt abban látom, hogyha a biztonság esetleg elkényelmesíti az embereket, a polgárőrséget, az illetékes szerveket. Ez akár veszélyt jelenthet a polgárőr mozgalomra. A biztonság fenntartása érdekében nagyon fontos, hogy a polgárőrség jól működjön, és a kormány továbbra is stratégiai partnerként kezelje a szervezetünket, továbbá megadja a szükséges pénzügyi és technikai támogatást. Mert nem arról van szó, hogy egyszer elláttam a polgárőrséget és utána majd szépen kivéreztetjük, hanem az eredményes működése érdekében folyamatosan kell támogatni.
Ezzel együtt azt gondolom, szép jövő előtt áll a polgárőrség. Részben azért, mert a bűnözés megelőzésében és a közbiztonság fenntartásában vannak új kihívások. Például manapság az illegális migráció, amely annak ellenére, hogy most közvetlenül nem fenyegeti az országot, ez egy tartós, több évtizedes kockázatot jelenthet Magyarország biztonságára is. És ha tetszik, ha nem tetszik, egykori rendőri vezetőként, tábornokként azt mondom, hogy az illegális migráció több veszélyt jelent az ország közbiztonságára. Nem közvetlenül, de kétségtelen, a tapasztalatok azt mutatják, hogy a külföldiek által elkövetett jogsértések, bűncselekmények hatványozottan befolyásolják a lakosság biztonságérzetét. Tehát kedvezőtlenebbül reagálnak egy külföldi által elkövetett jogsértésre, mint ha azt egy magyar követné el. A másik pedig – ez is nyugodtan kijelenthető –, hogy az illegális migrációval kéz a kézben jár a terrorcselekmények számának emelkedése. A polgárőrség jövőjét befolyásoló harmadik tényező pedig az, hogy az informatikai bűnözéssel szembeni fellépésből nekünk is ki kell venni a részünket. Mindebből az következik, hogy a tevékenységeikre sokkal jobban fel kell készíteni a polgárőröket. Az oktatásunkat, képzésünket új alapokra kell helyezni. Nem véletlen, hogy szövetségünkben 2019-ben az oktatás és a képzés nagyon nagy hangsúlyt fog kapni.
(Szöveg: Kovács Zsolt, fotó: Fotó: Matey István)
Megvolt az év első OPSZ értekezlete
2019 a változások éve lesz. Ezzel a mondattal nyitotta meg az év első értekezletét dr. Túrós András OPSZ elnöke, egyben kiemelte, hogy az egység továbbra is rendkívül fontos, és akinek fontos ez az egység, annak fel kell sorakoznia az OPSZ mögé. Ezután a napirendi pontok tárgyalása következett, amely nagyon konstruktív mederben zajlott.
Első napirendi pontban több tisztségviselő javaslata, véleménye szerint a 2019-es első féléves munkaterv egyeztetése, konkretizálása történt. A munkaterv egyeztetése után bemutatkozott az OPSZ új szakmai (jogi) referense, dr. Kormány Judit. Majd következett a második napirendi pont, az informatikai fejlesztés, amely egy új nyilvántartói rendszer fejlesztését vetíti előre. Steiner Attila, a BPSZ alelnöke röviden felvázolta a tisztségviselők számára az új rendszer lehetséges bevezetésének fontosságát. Harmadik napirendi pontban pedig a 2019-es költségvetés tervezete került a tisztségviselők elé, ahol egyeztetésre került több építő javaslat, de erről és a többi napirendi pontról is a soron következő elnökségi ülés fog dönteni.
(Szöveg: Csonka Nándor, fotók: Sebestyén Jenő)
Elnöki köszöntő
Ismét egy sikeres évet búcsúztatunk, ami alkalmat ad arra, hogy értékeljem és megköszönjem a 2018-ban végzett áldozatos tevékenységeteket.
2018 a stabilitás éve volt a Polgárőrség történetében, ami az elvégzett szakmai munka sikerességében, hatékonyságában is mérhető. Úgy tűnik, megállt a korábbi évekre jellemző fluktuáció, stabilizálódott, sőt emelkedett a létszám. Összesen közel 10 millió szolgálati órát teljesítettünk, ezek jelentős részét a rendőrséggel közösen járőrözve, ami mutatja a két szervezet közötti szoros együttműködést.
A 2018-as év végén búcsúztatjuk a 300x100 Biztonság és a Nagyvárosi Bűnmegelőzési Programunkat, nyugodtan mondhatom, hogy ezek feltették a koronát az esztendőre. Sikeresen működik a gyermek- és ifjúságvédelmi program, a polgárőrök számos jelzést adtak a gyermekvédelmi, gyámügyi hatóságoknak.
Célunk az, hogy fokozzuk a közterületi jelenlétet, ami erősíti a lakosság biztonságérzetét. Ez lesz 2019-ben az egyik legfontosabb feladatunk, hiszen a tevékenységünk akkor lehet hatékony, ha látnak minket az utcán, tudják, hogy mindig fordulhatnak hozzánk segítségért. Két fontos, új programunk is indul jövőre. Az első célja, hogy nagyobb figyelmet fordítsunk a külterületekre, együttműködve a mezőőrökkel, természetvédelmi őrökkel. A másik ilyen az alacsonyabb osztályú labdarúgó mérkőzések biztosításában való részvétel, elsősorban a megyei 1. és 2. osztályra fókuszálunk. Ezt a programot a Magyar Labdarúgó Szövetséggel együttműködve végezzük. Tovább folytatjuk a küzdelmet az illegális migráció ellen, a Határvédelmi Tagozat koordinálja a képzést, oktatást ezen a téren.
Célunk, hogy 2019-ben többet foglalkozzunk az egyesületek működésével, több figyelmet, segítséget kapjanak az Országos Polgárőr Szövetségtől, és a megyei vezetőktől a helyben működő szervezetek. Ennek érdekében elnöki konzultációs sorozatot kezdeményezek, hogy a helyi vezetők, polgárőrök elmondhassák, milyen kihívásokkal néznek szembe, milyen polgárőrséget szeretnének.
Végezetül tiszta szívemből köszönöm a 2018-as évben végzett önkéntes, áldozatos munkát. Az OPSZ nagyon büszke minden egyes polgárőrére. Kívánom, hogy 2019-ben boldogságban, egészségben, szeretetben éljenek, és ugyanolyan lelkesedéssel végezzék önkéntes munkájukat, mint azt eddig tették.
Dr. Túrós András elnök
SIKERREL ZÁRULT A II. NYUGAT-MAGYARORSZÁGI POLGÁRŐR KOMMUNIKÁCIÓS FÓRUM
| Péntek RóbertHónapokon át zajlott az előkészület a II. Nyugat-magyarországi Polgárőr Kommunikációs Fórumra, de megérte, hiszen a tavalyi résztvevők száma másfélszeresére nőtt. Így az információ és tudás anyag többfelé terjed, ami a fórum egyik célja volt.
2018. 11. 17-én egy eseménydús rendezvényen vehettek részt több mint hét megye polgárőrei Szentgotthárdon. A Vas Megyei Polgárőr Szövetség vezetősége és sajtóreferense évek óta dolgozik azon, hogy a külső és belső kommunikáció fejlődjön a megyében. Ugyanakkor lehetőséget szerettek volna nyújtani azon kollégáknak is, akik szintén a kommunikáció terén tevékenykednek más megyében, és fontosnak tartják a fejlődést.
Az eseményt Huszár Gábor, Szentgotthárd város polgármestere nyitotta meg. Beszédében hangsúlyozta a civil szervezetek fontosságát és azt, hogy az önkéntesség nélkül nagyon nehéz lenne az élet sok ember számára. Hiszen sok esetben a segítség elmaradna. Ma Szentgotthárdon 52 civil szervezet működik.
dr. Fölnagy-Hirschberger Adrienn tű. főhadnagy kiemelt főelőadó (jogász) Az EU általános adatvédelmi szabályzata (GDPR) 2018. május 25-től alkalmazandó. Jelentős és széles körű hatályban lévő új törvény az adatvédelem 21. századi megközelítését hozza. Ez kiterjeszti az egyének azon jogát, hogy ellenőrizze személyes adataik gyűjtésének és feldolgozásának módját, és új kötelezettségeket ró a szervezetekre, hogy nagyobb felelősséggel kezeljék az adatvédelmet. Bövebben ITT olvashat a témáról .
Hladon Sándor, a Polgárőrök.hu tulajdonos, főszerkesztő. A szervezetek nem csupán tevékenységükkel és marketing eszközeikkel befolyásolják eredményességüket, hanem egyre inkább a környezetükkel kialakított viszonyokkal is. Ez a viszony lehet pozitív vagy negatív, de mindkét esetben tudatosan fejleszthető és alakítható. A “PR” ma már nem csak írások, videók készítése, hanem olyan programok, események protokollárisan felépítése,amely alapján az adott termék, szervezet megítélése is múlhat. Ebben a témában kaptak némi rálátást a résztvevők. A teljes Prezi itt olvasható.
A szünet előtt fotókiállítást tekinthettek meg a résztvevők, amely a polgárőrség feladataiba nyújtott kisebb betekintést. A kiállítást a Szentgotthárdi Fotóklub elnöke, Tátrai István nyitotta meg. Szavaiban elismerően szólt az önkéntesek munkájáról, és a képek történetéről szólt pár szót.
Vezér András, a FelaNetre Kft. tulajdonosa, programozó, közösségi média szakértő. A közösségi oldalak megjelenésével elterjedt új marketing típus, amely a korábbi egyirányú kommunikáció helyett a kétirányú kommunikáció felhasználásán alapul. A cégek így vásárlóik felé nem csak tartalmakat közvetítenek, de közvetlenül kapcsolatba is lépnek velük, amely közvetlenebbé teszi a kommunikációs folyamatot. Olyan tartalmak generálásán alapul, amely a közösségi oldalak felhasználói között terjednek megosztással. A kommunikációnak így nem csak az iránya, de a jellege is megváltozott a közösségi média marketing elterjedésével. Ma már sokkal inkább a szórakoztatásról, informálásról szól mint a konkrét eladásösztönzésről: ezeken a platformon a felhasználók ugyanis már nem szeretnének reklámokat látni. Sokkal hatékonyabb itt az olyan kommunikáció, amely önmagában is értéket képvisel: így a megosztásokkal úgy érhetjük el célközönségünket, vásárlóinkat, hogy ők nem érzik ezt reklámnak – így nem is utasítják el! Előadása egy gyakorlati bemutatóval, zárult melyben egy Facebook oldalt hozott létre, melynek alapbeállításaira hívta fel a figyelmet. Mit? Hogyan? Miként? Szó esett arról, hogy milyen gyakran tegyünk közzé tartalmakat az üzemeltetett oldalakon és figyelmeztetett a hiteles források fontosságára is. A bemutató anyag itt tekinthető meg.
Péntek Róbert, a VMPSZ sajtóreferense, a fórum egyik megálmodója, elismerését fejezte ki minden résztvevőnek, hogy szabad idejüket a tanulásra, a fejlődésre szánták.
Nagy siker az, hogy ennyien eljöttek ma Szentgotthárdra. Ebből is látszik, hogy akik a kommunikációval foglalkoznak a polgárőrségen belül, azok fejlődni szeretnének és vágynak a tudásra. Arra, hogy jól csinálják azt a munkát, amit egyesületükben, megyéjükben végeznek. Rengeteg munka volt a szervezés, de szerencsés vagyok, hogy egy olyan csapat tagja lehetek, amely nem csak beszél, hanem cselekszik is és olyan kollégákkal vagyok körülvéve, akik segítik egymást önzetlenül. A kommunikációs csoport tagjai száz százalékban magukévá tették az “Együtt egymásért” elvét.
Bedi Ákos, a Vas Megyei Polgárőr Szövetség elnöke tolmácsolta dr Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnökének szavait. Elnök úr örömmel fogadta ezt az iránymutató kezdeményezést és támogatásáról biztosította a szervezőket. Bedi Ákos, összegzésében kiemelte, hogy a kommunikációs csoport egy olyan programot hozott létre, amely az országban egyedülálló. Meglátása szerint az esemény elérte célját és minden résztvevő olyan hasznos információkkal távozhatott, amelyeket a jövőben hasznosíthat a munkája során. Az Országos Polgárőr Szövetség és a Vas Megyei Polgárőr Szövetség hasonló fórum megrendezését továbbra is támogatja, így az a tervek szerint a következő években is megrendezésre kerülhet.
A közbiztonság közös érdek (+ fotók)
November 9-én az Abasári általános iskola zsúfolásig megtelt tornaterme adott otthont a Polgárőr Polgármesterek Országos Fórumának, ahol helyieknek egy nagyszerűen megszervezett és véleményekben egységes, konstruktív rendezvényt sikerült összehozniuk.
A fórumra érkezett meghívottakat dr. Lénártné Benei Ildikó, Abasár polgármestere, a helyi polgárőr egyesület tagja köszöntötte. A rendezvényt megtisztelte dr. Balogh János r. vezérőrnagy, országos rendőrfőkapitány, Czinege László r. dandártábornok, Heves megye rendőrfőkapitánya, dr. Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke, Schmidt Jenő a TÖOSZ elnöke, Kerekes Miklós a TÖOSZ társelnöke, valamint Völgyi Ferenc, a Heves Megyei Polgárőr Szövetség elnöke, aki szintén köszöntötte a megjelent vendégeket.
A Heves megyei elnök beszédében egy érdekességre is felhívta a jelenlévők figyelmét, hiszen pont Abasár volt az a település, ahol a polgárőrség aláírta azt az együttműködési megállapodást, amely lefekteti a TÖOSZ-szal közös stratégia alapjait. A
bevezetőket követően dr. Balogh János r. vezérőrnagy, országos rendőrfőkapitány vette át a szót, aki köszönetét fejezte ki a polgárőrség tagjai felé azért, hogy egész éven át önkéntesen részt vesznek a bűnmegelőzési tevékenységben.
– Ma, Magyarország közbiztonságáról három dolgot lehet elmondani – kezdte bevezetőjében az országos rendőrfőkapitány. – Az első, hogy az előző évhez képest felére csökkent a regisztrált bűncselekmények száma. A második, hogy az országban kiegyensúlyozott közbiztonsági helyzetről beszélünk. Ezt egyrészt a céltudatos rendőri fellépés, másrészt a polgárőrség munkájának az eredménye. Végül el kell mondanom, hogy a közbiztonság megteremtésében közreműködők között egy szoros, innovatív együttműködés van – mondta az országos főkapitány, aki kitért a jelenlegi bűnügyi mutatókra is. Ennek keretében elmondta, jelenleg 70 százalékos a felderítési mutató. A közterületi bűncselekmények száma is igazodik a fentebb említett trendhez, azaz markáns csökkenés tapasztalható.
- A Magyar Rendőrség az elmúlt években az OPSZ-t, a közös együttműködés keretében jelentős támogatással segítette, ami nem csak anyagi, hanem eszköztámogatást is jelent. A rendőrség továbbra is stratégiai partnerként tekint a polgárőrségre, ami erős bástyáját jelenti a bűnmegelőzésnek, a közbiztonságnak. Külön öröm, hogy egyre több polgárőr egyesület alakul, amelyek tovább erősíthetik a már vázolt pozitív változásokat – zárta szavait dr. Balogh János. Ezt követően elismerések átadásra került sor, amely során tárgyjutalomban részesültek Szalai Zoltán és Pathó Ottó polgárőrök, akik egy jelentős autórongálási ügyben tetten érték az elkövetőt, és visszatartották a rendőrség kiérkezéséig.
Az ünnepélyes pillanatok után Kerekes Miklós, a TÖOSZ társelnöke vette át a szót, aki megjegyezte, a fórumot még az égiek is pártfogásukba vették, hiszen Heves megyében mindenfelé felhős volt az ég, de Abasárra érve felragyogott a nap.
- Én úgy érzem, hogy kihúzhatjuk magunkat, hiszen az előttem szóló országos rendőrfőkapitány is elmondta, a közbiztonság területén elért drasztikus javulás a polgárőrségnek, önöknek is köszönhető – mondta el nyitó gondolatában Kerekes Miklós. – A TÖOSZ az idén tavasszal írta alá az együttműködési megállapodást az OPSZ-szel, amely megítélésem szerint mindkét fél számára hasznos és eredményes közös munkát ígér. Fontos feladat, hogy minden településen legyen polgárőrség, ezek megalakulását a helyi önkormányzatok is szorgalmazzák, lehetőségeikhez mérten támogatják is. Megoldásokban kell gondolkodni, hiszen ennek mentén tud sikeres lenni a közös munka. Ezért is kérem, hogy ha szükség van egy egyesület megalakulásánál, vagy működésénél segítségre, akkor jelezzék azt az illetékes önkormányzat felé, és megpróbálunk segíteni, megpróbáljuk orvosolni a problémát – mondta a társelnök, aki kiemelte, közös érdek a hatékonyan működő polgárőr egyesület, hiszen mindig a saját lakóhelyükért, önmagukért tesznek.
– Az én feladatom az, hogy ismertessem a polgárőrség feladatait, törekvéseit – vette át a szót dr. Túrós András, az OPSZ elnöke. – Egy kis visszatekintéssel kezdeném, hiszen ha megnézzük, hogy milyen eredményeket értünk el a megalakulásunk óta – utalok itt az országos főkapitány úr által elénk tárt bűnügyi mutatókra – vagy arra a tényre, hogy jópár évvel ezelőtt még csak alig néhány százezer forint volt a költségvetése az OPSZ-nek, amely mára meghaladja az egymilliárd forintot, akkor el kell mondanom, hogy hatalmas fejlődésen ment át a polgárőrség, látható a gyökeres változás. Mindenki által közismert, hogy a polgárőr egyesületek a rendőrség és az önkormányzatok együttműködése nélkül nem tudnak hatékonyan, eredményesen működni. A TÖOSZ-szal való együttműködés előremozdította ezeket a törekvéseket – mondta az OPSZ elnöke.
Fontos gondolatként emelte ki dr. Túrós András, hogy a polgárőrség megkerülhetetlen, ha a bűnmegelőzésről van szó. A polgárőrség egy olyan különleges civil szervezet, amely nemzeti értéket képvisel, a haza védelmének társadalmi alappillére.
- Napjainkban nagyon jó állapotban van a polgárőrség Magyarországon. A polgárőrségek működnek, eredményesek. A szolgálati órák száma 9 millió körül mozog. Rendszerszintű problémákkal nem küzd a polgárőrség, egységes szervezetről van szó. Azonban szót kell emelni azokról a kevesekről, akik belülről próbálják bomlasztani a szervezetet. Erre egy mondással had éljek: „Nem okos ember az, aki annak a fának az ágait nyesegeti, amelynek árnyéka alá húzódik.” Az eredményeink azonban azt igazolják, hogy az, amit csinálunk jól és eredményesen csináljuk. Élvezzük a kormány támogatását, mind erkölcsi, mind anyagi szempontból. A polgárőrség pedig számos területen nyújt segítséget, elsősorban a bűnmegelőzés területén, de a határvédelemből is kivette a részét, illetve egyre több karitatív tevékenységet is folytatunk – magyarázta az elnök.
62418 polgárőr van jelenleg Magyarországon, a taglétszám fejlődése lassul. Az elnök úgy fogalmazott, attól a céltól, hogy minden településen legyen polgárőrség. Jelenleg 1821 településen van egyesület, azonban ma 3177 település van. Ez jelentős munkát kíván, azonban vannak pozitív példák, ahol az egyes megyékben 80-90 százalékos a polgárőr települések aránya.
A programnap zárásaként Csaplár Zoltán, az OPSZ önkormányzati elnökhelyettese foglalta össze a szakmai fórum mondanivalóját. Kiemelte, minden esetben az együttműködésre kell törekedni az önkormányzatok és a polgárőr egyesületek, polgárőr szervezetek között. Ezáltal a települések közbiztonsága, a lakosság szubjektív közbiztonságérzete tovább fokozható. A szakmai fórum pedig lehetőséget ad mindig a problémák, tapasztalatok megbeszélésére, a közös gondolkodásra, valamint a leghatékonyabb megoldások megtalálásában.
(Erdős Csaba